Aktualności

Rozdzielnica elektryczna – od projektu do podłączenia

Rozdzielnica elektryczna – od projektu do podłączenia

 

Bezawaryjna praca instalacji elektrycznej oraz bezproblemowe zaopatrzenie odbiorców w energię elektryczną zależy od prawidłowego montażu rozdzielnicy elektrycznej. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność podczas jej podłączania. W tym artykule przedstawimy kilka porad, które pomogą Ci w prosty sposób uniknąć kosztownych błędów.

 

Wykonanie projektu zalecamy zlecić wykwalifikowanemu projektantowi lub instalatorowi, który pomoże w doborze odpowiednich przekroi kabli i zabezpieczeń adekwatnych do planowanych obciążeń obwodów. Zabudowa rozdzielnicy w aparaty modułowe przy wykorzystaniu naszych dedykowanych akcesoriów takich jak szyny th, płyty montażowe, boki kanałów czy maskownice, jest stosunkowo łatwym zadaniem.

 

Firma Incobex oferuje Państwu pełną prefabrykację na podstawie projektu, dzięki czemu dostarczamy do klienta gotową rozdzielnicę, pozostaje tylko wpięcie obwodów zasilających i odpływowych.

 

 

Podłączenie rozdzielnicy

 

Podłączenie rozdzielnicy najlepiej zlecić wykwalikowanemu instalatorowi posiadającemu uprawnienia SEP.

Nasze rozdzielnice pozwalają na montaż naścienny poprzez uchwyty UMN-1, montaż podtynkowy, oraz wolnostojący przy ścianie lub swobodnie. Szafy produkcji Incobex mają zastosowanie do wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Wszystkie prace przyłączeniowe należy prowadzić po odłączeniu zasilania głównego!

 

 

Wybór odpowiedniego miejsca montażu rozdzielnicy elektrycznej – najważniejsze zasady

 

Rozdzielnicę elektryczną należy umieścić w miejscu, które jest zawsze łatwo dostępne, co pozwala na szybką reakcję w każdej niebezpiecznej sytuacji i wyłączenie zasilanie w krótkim czasie, np. w razie pożaru.

 

W celu ułatwienia czynności konserwacyjnych i czyszczenia zalecamy montaż rozdzielnicy elektrycznej tak, aby jej górna krawędź znajdowała się 2m nad podłogą, a dolna maksymalnie 0,5m od podłogi.

 

Ponadto konstrukcja nie powinna być instalowana bezpośrednio obok rurociągów wodnych i gazowych. Należy zachować bezpieczną odległość i wybrać miejsce dobrze chronione przed wilgocią.

 

Aby zapewnić łatwe otwieranie drzwi i dostęp do wszystkich aparatów, należy upewnić się, że między obudową a ścianą przeciwległą jest tyle wolnej przestrzeni, aby otworzyć drzwi o 180 stopni.

 

INCOBEX jest profesjonalnym dostawcą rozdzielnic elektrycznych. Zapewniamy pomoc techniczną i doradztwo na każdym etapie prowadzenia inwestycji.